Chwilka...

O nas

Artykuly

BLOG

20
LIS
Hip-Hop - kultura,taniec

Hip-hop ma swoje korzenie na początku lat 70-tych XX w. Powstał w Stanach Zjednoczonych, w murzyńskich gettach południowego Bronksu, czyli w tzw. „czarnej” dzielnicy Nowego Jorku. Pierwszą osobą, która określiła tę kulturę mianem “hip-hopu” jest DJ Afrika Bambaataa (jeden z pionierów kultury).

Obecnie Hip-hop tworzą cztery formy sztuki ulicznej:
- DJ-ing, czyli tworzenie, miksowanie i odgrywanie muzyki oraz tworzenie scratchy przy użyciu gramofonu i płyt winylowych
- Graffiti - napisy, hasła, wizerunki, malowane sprayami na murach, ścianach domów
- Rap, czyli rymowanie w rytm muzyki. Był to podstawowy środek przekazu nastolatków zamieszkujących najbiedniejsze dzielnice miast Stanów Zjednoczonych. Najpierw rap stanowił przede wszystkim wyraz frustracji i buntu przeciw okrucieństwu świata. Na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczął gwałtowny rozwój na całym świecie.
- B-boying-  powstał od bitew uprawianych przez gangi, które opierały swój taniec na uprockowym pokazywaniu różnych gestów i póz pod adresem przeciwnika. Uprock następnie przekształcił się w toprock. Później powstały kroki w parterze (footworki) i bardziej skomplikowane figury (powermoves). Właściwa forma breaka to zasługa głównie grup Rock Steady Crew i New York City Breakers.
 
Hip-Hop jako taniec powstał w nowojorskiej dzielnicy BROOKLYN ok. roku 1984. Najważniejsi tancerze, pionierzy to: Buddah Stretch (Elite Force Crew), Prep, Adesola, Henry Link, Spin, Specks. Na początku tancerze inspirowali się lockingiem i poppingiem, jednak modyfikowali te style, zmieniając m.in. akcję ciała na tzw. BOUNCE.

Za prekursora muzyki, odpowiedniej do tańca hip-hop uważany jest dj Kool Herc, który jako pierwszy zmiksował tzw. breaki (najbardziej taneczne części utworów, często rozbudowane perkusyjne). Stworzył tym samym muzykę idealnie nadającą się na spełnienie potrzeb całonocnych imprez tanecznych. Ta nowa muzyka szybko skłoniła klubowiczów do tzw. party dances (wspólne tańce zabawowe), które obecnie stanowią główne podstawy hip-hopu.
Oczywiście, jak każdy inny styl taneczny, i taniec uliczny podlega tendencjom i ewolucjom, jednak ma pewne określone reguły i kroki.
Co odróżnia taniec uliczny od tańca scenicznego?
 
Taniec sceniczny to rodzaj tańca, który jest na ogół starannie zaplanowany ruchowo i przestrzennie. Tancerze zazwyczaj są ze sobą zsynchronizowani. Muzyka może stanowić jedynie tło dla występu.
Taniec uliczny pozwala natomiast na indywidualny sposób poruszania się tancerza, czyli tzw. groove. Ruchy najczęściej są spontaniczne, improwizowane – tzw. freestyle, a ich przestrzeń ograniczona jest do ruchu w ciele (-odnosząc się do genezy – styl ten zrodził się w zatłoczonych salach klubów, gdzie trzeba było dostosować ruch do ograniczonych warunków przestrzennych). W tańcu ulicznym muzyka zawsze jest najważniejsza. Na dodatek tancerz próbuje w tym samym czasie naśladować wiele rytmów muzyki (np. różne instrumenty perkusyjne), co nazywamy polirytmią. W ten sposób stopy mogą pracować w innym tempie niż ręce czy klatka piersiowa). Dlatego też tak istotne są izolacje poszczególnych części ciała, czyli tzw. policentryzm.
Warto wiedzieć, że groove tancerza ulicznego, powinien wiązać się z charakterystyczną akcją ciała. Wraz z upływem czasu, ruch ten przybierał różne postacie:
W latach 70-tych był to ROCKING, czyli akcja ciała akcentowana biodrami w przód, a korpusem w górę.
W latach 80-tych, ruch wyglądał odwrotnie i nazwano go właśnie - BOUNCE.
Lata 90-te to natomiast wprowadzenie akcji bazującej na fali, idącej od dołu ciała, czyli tzw. JACKING (charakterystyczny dla stylu House).
 
Wiemy już, że taniec uliczny to przede wszystkim zabawa i improwizacja, która rządzi się jednak pewnymi zasadami. W samym hip-hopie jest ponad 50 określonych kroków, które oczywiście można modyfikować, zachowując przy tym pewne pierwotne dla nich reguły.
Aby dotrzeć do źródła właściwej wiedzy na ten temat, należy korzystać z warsztatów i spotkań z twórcami stylu i z licznych materiałów szkoleniowych przez nich tworzonych, jak np. „Old school dictionary” (bboying, locking, popping), czy “New school dictionary” (hip-hop, house).
Zagłębiając się w tę wiedzę dowiemy się, że prawie wszystkie kroki tańca ulicznego mają swoją konkretną genezę (np. pochodzą od opisujących je piosenek lub sytuacji) i adekwatną do niej nazwę, jak np. RUNNING MAN (z piosenki „U Can’t Touch This” http://www.youtube.com/watch?v=otCpCn0l4Wo – 1:03), BART SIMPSON (z piosenki „Remember The Time” http://www.youtube.com/watch?v=LeiFF0gvqcc -7:03). Inne kroki to m.in.: REEBOK, SMURF, PREP, CABBAGE PATCH, WOP, HAPPY FEET, PARTY MACHINE, STEVE MARTIN, CHRIS CROSS, ROGGER RABBIT, ALL BEE…
Należy pamiętać, że hip hop pochodzi od tańców zabawowych, o których najwięcej dowiemy się słuchając muzyki, która dyktuje, co i w jaki sposób powinniśmy tańczyć. 
Przeczytane: 6052 raz(y)

Autor: Marta Stefańska


Dołącz do dyskusji

Uwaga! Dodajesz komentarz jako niezalogowany użytkownik!
Zaloguj się na swoje konto, wtedy nie trzeba będzie za każdym razem wpisywać Imię i E-Mail

Aby wysłać Shift+Enter lub

Aktualności

04
PAŹ
Sexy Dance wzmacnia kobiecość -> START 12.10 Chcesz wzmocnić poczucie własnej kobiecości, poczuć energię grupy, zyskać pewność siebie i uśmiech? Dołącz ...
04
SIE
Nowa Zumba®Kids dla 5-7 latków START 10 listopada Już od 10 listopada (czwartek o 18:00) wystartuje nowa grupa ulubionych zajęć Waszych pociech ...
30
CZE
Zumba w Rytmie - daje radość! Chcesz się skutecznie odstresować, zapomnieć o całym świecie i po prostu świetnie się bawić przy ...
29
CZE
Latino FIT- Taniec dla pięknego ciała START 29.09 Odkryj nasze autorskie zajęcia taneczno - fitnessowe dla kobiet - Latino Fit. Teraz 2 razy w tygodniu ...
22
CZE
Jak Wieczór Panieński, to tylko w Rytmie! Przygotuj dla Panny Młodej wyjątkową niespodziankę! Przenieście się razem z nami na Hawaje (hawajski ...
20
CZE
Nauczymy Cię tańczyć - PIERWSZY TANIEC W RYTMIE Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby zacząć naukę Pierwszego Tańca. Im wcześniej weźmiesz ...
Zobacz więcej